Jak šetrně odstranit hmyz z karoserie auta?

Jak šetrně odstranit hmyz z karoserie auta?

Jak šetrně odstranit hmyz z karoserie auta?

V animovaném filmu „Pan Včelka“ řve rozčilený komár z předního skla dodávky na řidiče, který se jej snaží ostřikovačem smést z čelního skla: „Proč musíš mít do prkýnka všechno pořád tak šíleně čistý! Copak ty přes to sklo nic nevidíš? Tak otevři oči!“ Komár není jediný, kdo se nedobrovolně veze za svou zkázou. S ním je na autě mnoho dalších druhů hmyzu, ostatně jako v realitě. V Nizozemsku, zemi mnoha vodních ploch, to spočítali na víc než 500 miliard kusů za jeden rok. Hmyz je prostě nejčastější obětí silničního provozu. Jako řidiči tomu moc nemůžeme zabránit, pokud tedy nepočítáme možnost auto vůbec nenastartovat.

Řešení implementovaná během výroby i první pomoc na místě

Výskyt hmyzu na čelních sklech aut může být ovlivněn lokalitou, sezonou, počasím a dalšími faktory. Automobilky a výrobci skel se v rámci vývoje nových technologií a materiálů snaží problém s hmyzem na čelních sklech snižovat. Daří se to jednak aerodynamickými úpravami, které minimalizují proudění vzduchu směrem k čelnímu sklu, jednak testováním nových povrchových úprav a materiálů, které jsou vůči hmyzu odolnější. V těchto případech mluvíme o odpuzování hmyzu. Když se to ovšem nepovede a ke srážce dojde, pak máme v rámci údržby (nejen) čelního skla problém s odstraňováním hmyzu. A vlastně nejen hmyzu, nýbrž všeho dalšího, co na karoserii ulpívá za jízdy i při parkování třeba pod stromy nebo na prašném místě. Nečistoty totiž obsahují látky, které narušují vrstvy laku a zvyšují riziko koroze, proto je potřeba je pravidelně odstraňovat. První pomoc je zapnutí ostřikovače se správnou kapalinou, další péče následuje ideálně hned po zaparkování v cíli.

Čím dřív, tím líp

Hmyz, pyl, trus, prach. To je kombinace, která s pomocí slunce a tepla dokáže průhlednost čelního skla snížit až na hranici bezpečnosti. Nejenže špinavé okno ohrožuje vás i ostatní účastníky provozu, včetně nejzranitelnějších chodců, ale i zbytečně namáhá oči a zvyšuje únavu z řízení. Čím častěji budete v sezoně okno čistit, tím lépe přes něj uvidíte a tím méně času, sil, čistících prostředků a nervů vás bude údržba stát. Vzhledem k vysoké frekvenci potřeby umývání není vždy možné dojet si do samoobslužné myčky s vysokotlakým mytím nebo vytahovat vlastní vapku.

Odstraní nečistoty i  pokryje speciální ochrannou vrstvou

Naštěstí existují odstraňovače hmyzu na bázi inovativních technologií, které si poradí i s extrémně odolnými nečistotami. Čelní skla, karoserii, zrcátka i další části neporézních povrchů můžete čistit bez obav z poškození, s minimální námahou a bez oplachu. Jednoduchá aplikace s pomocí speciálního hadříku navíc umožňuje odstranit hmyz z auta snadno i ze špatně dostupných míst.

Nákupní košík

Přejít nahoru